.

w

Η "ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ" ΤΗΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ Η "ΑΡΧΟΝΤΙΣΑ" ΤΗΣ ΠΑΤΡΑΣ Η ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΗΣ SUPER LEAGUE 2 ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΤΟΧΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ ΣΤΗΝ SUPER LEAGUE 1 **Η Παναχαική Ολοταχώς στο τρένο της ανόδου!!**
1891 * - ΜΟΝΟ ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ - 26 ΣΥΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 862 ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ - 4 ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΟ UEFA - 2 ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΟ INTERTOTO - 7 ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ ΣΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ- 1η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ

ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΕΑ

A►Το PANAXA-BLOG έχει σταματήσει την λειτουργία νέων αναρτήσεων . Το PANAXA-BLOG θα συνεχίσει να ενημερώνει τους φίλους της ομάδας μας φιλοξενώντας τα LING με όλα τα τελευταία νέα της Παναχαϊκής >>-

23 Φεβρουαρίου 2014

«Volley League» Σπουδαία νίκη επί της Κηφισιάς πέτυχε η Παναχαϊκή (3-2).

18η αγωνιστική  «Volley League»
Σπουδαία νίκη με ανατροπή επί της Κηφισιάς πέτυχε η Παναχαϊκή (3-2).

Tα σετ: 28-30, 18-25, 25-18, 25-19, 15-13

ΦΩΤΟ ΑΠΟ : Σύνδεσμος φιλάθλων Παναχαϊκής ΑΧΑΙΟΙ-3
Σημαντική νίκη πέτυχε η Παναχαϊκή στην Αγυιά για την προσπάθεια που κάνει προκειμένου να απομακρυνθεί από την ουρά του βαθμολογικού πίνακα .
  Η Παναχαϊκή έχασε τα πρώτα δυο σετ αλλά τελικά  κατάφερε και έκανε την σπουδαία και ανέλπιστη ανατροπή και αναρριχήθηκε έτσι στην 11η θέση της βαθμολογίας.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής, Γιώργος Λυκούδης δήλωσε :
 «Σημειώσαμε μεγάλη νίκη που μας δίνει το δικαίωμα να ελπίζουμε για την παραμονή. Η ομάδα μου βρίσκει σιγά σιγά το ρυθμό της. Ξέραμε και είχαμε πει πως η Κηφισιά είναι ομάδα κοντρολαρισμένη με καλή υποδοχή και πολύ καλή άμυνα. Στο 1ο σετ ενώ είχαμε προβάδισμα χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας, δείξαμε εκνευρισμό και χάσαμε το σετ μέσα από τα χέρια μας. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα πρέπει να έχεις υπομονή και πάθος. Η προσπάθεια της παραμονής μέχρι τον τελευταίο αγώνα πρέπει να έχει υπομονή και πάθος. Όλοι αναγνωρίζουν πως η Παναχαϊκή έχει αλλάξει πρόσωπο. Όπως λένε και οι κινέζοι οι αγώνες δείχνουν να φανερώνουν αδυναμίες και οδηγούν στην αυτοανακάλυψη».

Ο τεχνικός της Κηφισιάς, Κώστας Αρσενιάδης είπε: Παίξαμε καλά στο 2ο σετ σετ και πήραμε ένα βαθμό. Στο 1ο σετ εκμεταλευτήκαμε τον εκνευρισμό των αντιπάλων μας. Αφού προηγηθήκαμε 2-0σετ θα μπορούσαμε να πάρουμε και τη νίκη με 3-0 σετ αλλά δεν τα καταφέραμε. Η Παναχαϊκή είχε πάθος και δύναμη και ήθελε πολύ τον αγώνα. Εμείς ήμασταν κουρασμένοι και δεν διαχειριστήκαμε σωστά τον αγώνα. Έτσι όπως ήρθε ο αγώνας θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει τρίποντο αλλά θα μπορούσε και να μην είχαμε πάρει τίποτα. Κρατάμε τον ένα βαθμό και συνεχίζουμε. Είμαστε εντός στόχων».

Παναχαϊκή: Γκοτς 8 (7/11 επ, 1 άσσος, 43% υπ - 21% άριστες), Σαρικεΐσογλου 14 (12/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ - 39% άριστες), Λιβαθηνός 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπρίκμαν 11 (4/14 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν 24 (20-41 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης Π 7 (4/7 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 29% υπ - 11% άριστες), Ντονάς, Χριστιάς, Βασιλάκος, Πεφάνης 8 (7/12 επ, 1 άσσος, 42% υπ - 33% άριστες), Βλαχοστάθης 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

Κηφισιά: Νικολάκης 3 (3 άσσοι), Κόβαλτσουκ 6 (6/15 επ), Ντε Σόουζα 24 (19/28 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ - 26% άριστες), Πρωτοψάλτης 16 (14/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ - 43% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (6/12 επ, 2 μπλοκ), Μουρούτης 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 67% υπ - 50% άριστες), Σουλτανόπουλος 3 (3 μπλοκ), Κούνας, Ρούσσης 1 (1 άσσος), Κάπελλας, Γιοβάνοβιτς 2 (2/8 επ).

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής.
Αρης - Ολυμπιακός 0-3 (23-25, 20-25, 20-25)
Παμβοχαϊκός - Νίκη Αιγινίου 3-1 (23-25, 25-20, 25-22, 27-25)
Μ.Γ.Σ.Εθνικός - ΠΑΟΚ 3-1 (25-23, 25-27, 25-19, 34-32)
ΑΕΚ - Φοίνικας Σύρου 2-3 (25-23, 23-25, 25-19, 17-25, 11-15)
Κυριακή 23 Φεβρουαρίου
Παναχαϊκή - ΑΟ Κηφισιάς 3-2 (28-30, 18-25, 25-18, 25-19, 15-13)
Παναθηναϊκός - Γ.Σ. Λαμία 3-0 (25-22, 30-28, 25-23)